Výstava 2020 odložena

PROČ SE VÝSTAVA BETLÉMU U KLEINWÄCHTERŮ V ROCE 2020 NEMŮŽE KONAT

Výjimečná situace roku 2020, Covid 19, jednoznačně ovlivnily a minimalizovaly dění v běžném životě, každého z nás. Nejinak je tomu i v pořádání 18. ročníku největší výstavy Betlému v České republice, kterou pořádá Tiskárna Kleinwächter ve Frýdku-Místku, a na kterou jste se jistě těšili nejenom Vy, naši stálí hosté, ale i Vy, kteří jste se na výstavu chystali v tomto roce poprvé.

Výstavu, která se po léta konala v Tiskárně Kleinwächter, jsme museli pro nedostatek místa ve vlastních prostorách, přesunout do náhradních, větších prostor 8. Základní školy. Za umožnění a podporu děkujeme Magistrátu města v čele s jeho primátorem panem RNDr. Michalem Pobuckým, DiS a paní ředitelce PhDr. IvetěWilczkové. Děkujeme.

Svoji vysokou účastí a nebývalým zájmem, nás vystavovatele, neustále motivujete k ještě intenzivnější přípravě oslavy Českých Vánoc. K oslavě a prožití svátku narození Ježíše Krista, který skromně v jeslích položený, rozzařuje tváře nás všech, kteří jsme se doposud setkávali každým rokem 26. a 27.prosince u příležitosti výstavy.
K umocnění krásného prožitku jako vždy, měly i v letošním roce zaznít krásné tóny živé Vánoční hudby pod vedením paní PhDr. Terezy Baronové, PhD, doplněné práci řezbářů pod vedením Lupo Anetty a sbírkou Charity na pomoc potřebným, které doplňují úžasnou atmosféru Vánoc bez komerčních úmyslů, protože Vánoce nejsou o penězích, ale o radosti.
V toto roku je obzvláště nutné si připomenout a uvědomit podstatu Vánoc, protože ne všichni budou mít to štěstí a možnost letošní Vánoce prožít tak jak v minulosti byli zvyklí.

Ne nadarmo je tato výstava Betlému ve Frýdku-Místku, považována za největší v České republice. Považte, že poslední výstavu v roce 2019 nabídla ke shlédnutí 204 Betlémů a navštívilo již více jako 12.000 hostů. A za těch 18 let naší výstavu spatřili i návštěvníci ze Slovenska, Polska, Německa, Finska, Holandska, Anglie, Ruska, Turecka, Indie, Jižní Afriky, Kanady, USA, Mexika, Argentiny a Australie a Peru.

Sbírka se rozrůstá i díky Vám, dárcům, kterým děkujeme a prosíme, podpořte Betlémem naší sbírku, která nakonec dělá radost všem příchozíma nakonec i vám pokud na výstavu přijdete.

Rok 2020 je pro nás vystavovatele velice významný i tím, že jsme byli pozváni pořadateli největší světové výstavy Betlémů, která se každoročně koná v Itálii v historické Aréně v městě Veroně, který vystavěli Římané v roce 100 našeho letopočtu. Komise vystavovatelů pro účel světové výstavy vybrala 24 exponátů z naší sbírky. Je to pro nás vystavovatelé, obzvláště pro mne, zakladatele výstav, jedno z největších ocenění, kterého se mi v mém životě dostalo a nebylo jich málo.

 

Verona2020

Bohužel, vzhledem k vyhlášení výjimečného stavu díky pandemii Korona viru, který je vyhlášen jak v České republice, tak i v Itálii, a dalších evropských zemích se výstava v roce 2020 nebude konat ani ve Veroně, ani ve Frýdku- Místku. I přesto máme dobrou zprávu. Pozvání do Verony platí i pro Vánoce 2021. Pokud se budeme moci zúčastnit, bude to svátek nejenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro naši farnost i pro Ostravsko-Opavskou diecézi.
Vážení přátelé, je nám líto, že Vám nebudeme moci o Vánocích výstavu zpřístupnit. Věříme tomu, že pokud v roce 2021 již hrozba korony pomine, máte se opět na co těšit!

 

Vánoce


Začíná advent, pak nastane čas,
Ježíš do jeslí položený, přijde mezi nás.
Kdo chce, ten ho uvidí, ve stáji na seně,
jak rozepíná ruce, pojďte všichni vstříc ke mně.
Příležitost velká, nepropásněme čas,
otevřme brány srdcí svých,
když Ježíš v jeslích položený, přijde mezi nás.

autor: JoKlein


Přejeme Vám Vánoce prožít krásně,
protože Pandemie je tady jenom dočasně.
jedině na nás všech bude záležet,
zda za rok výstava Betlémů bude tady zpět.
Pokojné Vánoce bez Korony
a radost z narozeného Ježíška

Vám přejí:

za vystavovatelé a tiskárnu:

zakladatel tradice Josef Kleinwächter s rodinou
a spoluvystavovatelé Adámek Daniel, Bílecký Jiřís rodinami.
Anetta Lupo a Baronová Tereza s rodinou,bez kterých by výstava nebyla nikdy tak důstojná.